5 жовтня відбудеться літературний вечір «У глибину століть козацької епохи Гостомеля та України»

2 роки тому Газета Гостомеля 0

Про неї в БК «Чотири леви» розповідатиме відомий журналіст і письменник Валентин Собчук, презентуючи нову книгу «Засвіт встали козаченьки», його виступ доповнюватиме директор історико-краєзнавчого музею Ірпеня Анатолій Зборовський.

«Засвіт встали козаченьки» — роман у новелах про козацьку епоху країни, в якій Гостомель займає почесне місце, бо під час визвольної війни Богдана Хмельницького в містечку було створено козацьку сотню Київського полку, що брав участь у визвольних боях за незалежність України. Як зізнався автор , він працював над твором півтора року, намагаючись зробити системні дослідження козацької епохи протягом кількох століть, а точніше 220-и років. За цей час гетьманами України було 166 козацьких полководців, але й був гетьманом без булави й Семен Палій, якому належав Гостомель, а ще раніше — до володінь одного з перших козацьких ватажків, Семена Полоза, який прославився в боротьбі з татарами й укладав перший козацький реєстр на початку 16 століття, ще за 50 років раніше до Байди Вишневецького.

Семен Палій заклав у Гостомелі церкву на честь Покрови Богородиці, що діє до сьогодні, а також укріпив замок, що знаходився поблизу неї. Про його звитягу в боротьбі з османською імперією, особливо він відзначився в захисті Відня, коли була зупинена турецька експансія в Європу, писали тогочасні європейські газети, називаючи Палія відважним лицарем Священної ліги.

Починав козацький шлях Семен Палій на Запорізькій Січі, й залишився січовиком на все життя, відстоюючи права низового козацтва, й виступаючи проти польських і своїх магнатів минулої епохи. Палій підняв повстання за козацьку свободу проти Речі Посполитої, котре називають Другою Хмельниччиною, що стало прологом до гайдамаччини й розвалу Речі Посполитої. Суперечливий час породжував суперечливі постаті, які не мали єдності між собою, чим і користувалися агресори. Автор проводить аналогію з нашим часом, коли відсутність єдності гальмує суспільні процеси сьогодні.

Рецензенти роману зазначають оригінальність композиції твору, відзначаючи його самобутність, що нагадує історичний калейдоскоп, коли з окремих епізодів чи розділів під час прочитання складається цілісна картинка про багатовікову історію України й Гостомеля. Приходьте і дізнаєтесь більше.

Олесь Нечай