ЧОМУ ГОСТОМЕЛЬЧАНИ ОБ`ЄДНУЮТЬСЯ В ГРОМАДУ?

3 роки тому Газета Гостомеля 0

Які “плюси” бачать у створенні Гостомельської обєднаної територіальної громади мешканці сіл Горенки, Мощуна та Озер із адміністративним центром у Гостомелі? Фінансові механізми завжди в основі будь-якого питання. Логіка процесу децентралізації полягає в тому, що потрібно скоротити – відповідно до норм і розрахунків європейської стандартизації – кількість працівників держапарату  та інфраструктурних об’єктів – шкіл, садочків, лікарень тощо. Але це однозначно призведе до підвищення якості надання послуг для населення на тій чи іншій території. Якщо ми проаналізуємо стан первинної ланки медицини у невеличких селах, ситуація жахлива. Там узагалі немає культури діагностики або попереднього лікування хворих, там звертаються до лікаря, коли вже ніжки віднімаються.

Проблема в тому, що держава не може забезпечувати існуючу кількість  закладів освіти та медицини на високому рівні. Нині ж ці заклади стали пережитками радянського минулого – за 25 років вони майже перетворилися на хати-читальні.

Децентралізація є абсолютно логічним процесом – вона дасть можливість за рахунок об’єднання громад долучити певну кількість землі в межах населеного пункту. І сама громада прийматиме рішення, як цією землею розпоряджатися: чи заводити туди інвестора для будівництва якогось виробництва, чи, можливо, створити якусь спільну колективну власність і зробити там пасовища або ще щось. Громада безпосередньо розпоряджатиметься цією територією, тоді як зараз усі землі за межами населеного пункту – це власність держави і розпоряджається нею лише Держгеокадастр (колишній Держкомзем. – “Газета Гостомель”).

Окрім згаданого фонду, безумовним стимулом є розподіл податків. Для громад основним пріоритетом став розподіл залишку податків з доходів фізичних осіб: якщо вони утворюються, то це означає, що діє такий самий принцип, як і для міста обласного значення. Тобто 60% з доходів фізичних осіб залишатиметься громаді. Це колосальні надходження, зараз є перевиконання в селищі Гостомель зі збору цього податку – це показник того, що є ресурс для подальшої роботи.

Саме так і має відбуватися, в цьому й полягає логіка децентралізації: щоб більш спроможний центр – це може бути місто обласного чи районного значення або село з гарним бюджетом – має приєднати до себе тих, кого воно фактично підтягуватиме до вищого рівня життя.

Є абсолютно чітка методика Кабінету міністрів, яка передбачає певні характеристики, що підтверджують економічну спроможність і наявність певної інфраструктури. Ця Методика передбачає формування спроможних територіальних громад (сіл, селищ, міст), які після добровільного об’єднання здатні самостійно забезпечувати себе належним рівнем послуг у сфері освіти, культури, охорони здоров’я тощо та розвивати соціальну інфраструктуру.  Питання в іншому: не треба боятися виборів, які відбуватимуться після об’єднання громад.

Це їм усім разом дасть можливість отримувати більший обсяг від збору податку на фізичних осіб. Чому в Гостомелі дійсно добровільно об’єднуються? Тому що вони прорахували для кожного населеного пункту фінансові переваги в разі приєднання до Гостомеля. І вони (команда селищного голови Гостомеля. – «Газета Гостомель») прийшли до кожного сільського голови і сказали: в тебе був такий бюджет, а якщо ми будемо однією громадою, то на твою територію буде виділено стільки-то грошей.

ДОВІДКА “ГАЗЕТИ ГОСТОМЕЛЯ”

Наповнення бюджету об’єднаних громад:

(Територіальні громади прирівнюються до міст обласного значення)

60% податку на доходи фізичних осіб на власні повноваження (нині – нуль);

25% екологічного податку;

100% єдиного податку;

100% державного мита;

100% податку на прибуток підприємств комунальної власності;

100% податку на майно (нерухомість, земля, транспорт);

100% від 5% акцизного податку;

державні субвенції на розвиток соціальних програм.

Додамо також, мабуть, дуже важливе для селян: жодним чином закон про добровільне об’єднання громад не передбачає зміни власності на земельні ділянки.

Наразі, усі сільські чи селищні голови розуміють, що ніхто їм нічого зверху не допоможе, не роз’яснить, тому переважна більшість усе робить самотужки.   На кожній території серед декількох сіл є одне, в якому голова чітко розуміє, що, як і навіщо потрібно робити. Приємно, що серед небагатьох із них нинішній очільник Гостомеля. Ця людина дійсно може за собою повести об’єднану громаду.