ГОСТОМЕЛЬ ПРАГНЕ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ…

3 роки тому Газета Гостомеля 2

 

Декілька місяців тому вірилося, що уже до кінця року будуть проведені вибори і буде створена Гостомельська об’єднана територіальна громада. Заздалегідь були вирішені усі земельні та організаційні питання, підготовлені відповідні документи на об’єднання таких населених пунктів як Горенка, Мощун, Гостомель, Озера. Однак, через деякі перешкоди центральних органів влади, це питання, на певний час, пригальмувалося. Чому? Спробуємо проаналізувати.

«Я пишаюся тим, що у 2014 році безпосередньо очолив цей процес і спільно зі своєю командою розпочав реформу, яку потрібно було зробити від початку незалежності», –  заявив прем’єр Володимир Гройсман на останньому засіданні уряду . І повідомив, що Європейський союз підтримає починання фінансово: 100 млн євро буде виділено нашими західними партнерами на цю мету.

Але  Гостомель, поки-що,  не може розраховувати ні на європейські кошти, ні на тисячні субвенції з державної скарбниці. Весь фінансовий ресурс спрямують новоствореним об’єднаним громадам – а таких в Україні до кінця року буде 245, повідомив віце-прем’єр – міністр регіонального розвитку Геннадій Зубко, звітуючи на вищезгаданому урядовому засіданні. У Київській області створено лише дві територіальні громади – калитянську та пісківську. Лише ці громади отримають на наступний рік додаткові фінансові ресурси на розвиток своєї соціальної інфраструктури – лікарень, садочків, шкіл тощо.

У чому ж причина, що Гостомель та навколишні села не можуть об’єднатися в громаду цього року? На нашу думку, по-перше, уряд не запланував  кошти на цей рік на організаційну підтримку новостворених громад . По-друге, з метою продовження реформи децентралізації уряд закликав Верховну Раду ухвалити кілька законопроектів, що мали б вирішити гострі непорозуміння під час добровільного об’єднання територіальних громад. У Гостомеля спочатку виникли суто бюрократичні проблеми на об’єднання з громадою села Озера, яке адміністративно входить до Бородянського району.

На сьогодні зміни адміністративно-територіального устрою через добровільне утворення громад відбуваються так: ті чи інші території, даючи добровільну згоду через рішення своїх рад, через громадське обговорення, через створення робочих груп, об’єднуються в нові громади. В принципі, це нормальна європейська практика і ми можемо цю реформу провести, користуючись досвідом наших партнерів з Франції, Німеччини, Польщі, які цю реформу пройшли 20, 10 чи 5 років тому. Ми можемо взяти лише позитивний досвід і вчитися на помилках.

Але, якщо території, які хочуть об’єднуватися, належать до різних адміністративно-територіальних меж і якщо місто обласного значення захоче до себе приєднати і отримає добровільну згоду від населених пунктів (сіл, селищ, які входять до інших районів), то фактично виникають перепони у вигляді негативного висновку Центральної виборчої комісії щодо можливості проведення виборів у новостворених об’єднаних громадах. Тому що виникає порушенням Конституції в частині адміністративно-територіального устрою України (згідно зі статтею 85 Конституції України, до повноважень ВР належить утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст. – “Газета Гостомеля”). Тобто фактично потрібно спочатку 300 голосами в парламенті змінити адміністративно-територіальний устрій нашої держави.

Наразі є кілька інших механізмів, але знову ж таки без Верховної Ради не обійтися – можна збільшити межі населених пунктів. Наприклад, гарним прикладом на Київщині є той же Гостомель, який після обєднання з навколишніми селами набуває статуса міста обласного підпорядкування. Це, до речі, одне з небагатьох  міст в області, яке провело комплексну роботу завдяки потужній команді мера – вони переговорили з усіма населеними пунктами, суміжними з Гостомелем, та з селами інших районів – Києво-Святошинського і Бородянського – і готові приєднати три села, які добровільно на це погодилися. Але через неможливість зміни адміністративно-територіального устрою можна рішенням парламенту збільшити межі населеного пункту, тобто фактично у нових межах визначити площу  Гостомеля, як центрального населеного пункту громади.

Закон про встановлення меж вже діє, тож фактично це питання вирішене. Як і вирішена проблема у Гостомельскій  територіальній громаді по добровільності об’єднання громад. Депутати обласної ради однозначно визначили пріоритет у тому, що даватимуть згоду на внесення змін до Перспективного плану об’єднання громад, який надходитиме від обласної державної адміністрації, лише тим територіям, які дійсно дали добровільну згоду. Жителі сіл Озера, Мощун,  Горенки добровільно на своїх зібраннях дали згоду на об’єднання із Гостомелем.